Az előnyösebb megítélés az intézmény két erősségének, a külföldi hallgatók számának (17. hely), valamint az akadémiai tekintély elismerésének (31. hely) köszönhető. A 2019. évi rangsorban a Debreceni Egyetem a 31. helyen szerepel, ami azt jelenti, hogy 4 helyet sikerült javítani a tavalyi pozíción.
A 300 felsőoktatási intézményt értékelő rangsorban 10 indikátort súlyoznak a lista készítői: az akadémiai tekintély 30%, a munkáltatói elismertség 20%, az egyetemi kar/hallgatói arány 10%, a karra eső publikációk száma és a webes megjelenések száma 10-10%, a PhD-fokozattal rendelkezők száma, a publikációk idézettsége és a webes befolyás 5-5%, a külföldi oktatók és a külföldi hallgatók aránya pedig 2,5-2,5% súllyal esik latba.
A világranglistával ellentétben ez a szűkebb rangsor objektívebben tükrözi a fejlődő országok egyetemeinek teljesítményét, hiszen ebben az összesítésben nem szerepelnek sem az amerikai, sem pedig az angol egyetemek, a források tekintetében pedig hasonló lehetőségekkel rendelkező felsőoktatási intézmények mutatóit mérik össze.
A rangsort két oroszintézmény, a Lomonoszov Moszkvai Állami Egyetem és a Novoszibirszki Állami Egyetem vezeti, a dobogó harmadik helye a csehországi Prágai Károly Egyetemé. Magyarországról összesen 11 egyetem került fel a listára, az első negyven között négy magyar intézmény található, a Debreceni Egyetem az élmezőnybe a 31. helyet szerezte meg.
A teljes lista:
Rangsor 2019 https://www.topuniversities.com/university-rankings/eeca-rankings/2019 [3]
Debreceni Egyetem 2019 https://www.topuniversities.com/universities/university-debrecen#890390 [4]
Sajtóiroda – BZs