Borakadémia és új szakok

2018. április 23. - 08:23 A karok, köznevelési intézmények, központi egységek belső költségvetése mellett egy új egyetemi kitüntetés, a Klebelsberg Kunó-díj alapításáról is döntött április 19-ei ülésén a Debreceni Egyetem Szenátusa.

- A hazai vakcinagyártás újraindításához kapcsolódó oltóanyag félüzem után a Debreceni Egyetem újabb nagy programja, a borvidék fellendítését, a borok értékének növelését szolgáló Mádi Bor Akadémia létrehozásának mintegy 4 milliárd forintos támogatásáról jelent meg határozat a Magyar Közlönyben – jelentette be Szilvássy Zoltán rektor a Debreceni Egyetem Szenátusának április 19-ei ülésén. Az egyetemi vezető hozzátette: a programhoz kapcsolódóan létre kell hozni egy új szervezeti egységet, egy működést szolgáló mátrixot, amely koordinálja majd az egyre nagyobb területet lefedő tevékenységet, ugyanis már több környékbeli település is jelezte csatlakozási szándékát a projekthez.

A rektor beszámolójában kiemelte, hogy az intézmény nagyon jó visszajelzéseket kapott az április első hetében rendezett kancellári konferenciáról, amelyen mások mellett Palkovics László oktatásért felelős államtitkár tartott előadást az ágazat előtt álló kihívásokról.

Bács Zoltán kancellár a mádi borakadémia kapcsán megjegyezte, hogy a beruházás az orvos- és egészségtudományi, helytörténeti, talajtani, agrometeorológiai kutatások és szolgáltatások mellett az egyetem turizmushoz, vendéglátás okatásához kötődő tevékenységére is hatással lesz, mivel az intézmény vagyonkezelésébe kap két szálláshelyként is működő ingatlant: a Borsay-kastélyt és a Grossmann házat.

A Szenátus áprilisi ülésén a Balásházy János Gyakorló Középiskolája és Kollégiuma intézményvezetői állásra beérkezett intézményvezetői, valamint egyetemi docensi és főiskolai tanári pályázatokat rangsorolt, professor emeritus címek adományozásáról, valamint látogató professzor megbízásáról döntött.

A testület több szabályzat módosításáról is szavazott, egyebek mellett az egyetem szervezeti és működési szabályzata, a szolgáltató és igazgatási egységeinek működési rendje, a tanulmányi és vizsgaszabályzata, valamint az egyetemi kitüntetések és címek adományozásának rendje is változott.

Utóbbiba bekerült a Klebelsberg Kunó-díj, melyet az egyetem előtti téren májusban fölállítandó Klebelsberg Kunó szobor leleplezése alkalmából alapít az intézmény. Az elismerés az egyetem fenntartásában működő gyakorlóiskolák pedagógusai közül évente egy alkalommal annak a pedagógusnak adományozható, aki az oktatás-nevelés, a tehetséggondozás és a továbbtanulásra felkészítés terén magas színvonalú, példaértékű eredményt ért el.

Az oktatási ügyek között a Szenátus elfogadta a 2018/2019. tanév időbeosztását, valamint támogatta a családpedagógiai tanácsadó és a kulturális mediáció mesterképzési szakok létesítését és indítását.

A testület szavazott a karok, köznevelési intézmények, központi egységek, az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság, valamint a Klinikai Központ belső költségvetéséről is. Bács Zoltán hozzászólásában elmondta, hogy a tervezett költségvetési keret stabil, racionális működési feltételeket jelent az intézmény számára. A kancellár megjegyezte, hogy a Kenézy Egyetemi Kórház költségvetését egyelőre nem tárgyalják, mivel a létesítmény büdzséjének, módszertanának az egyetemi költségvetésbe való beillesztése egy hosszabb folyamat, így a következő ülésen foglalkozik majd vele a testület.

A képviselők támogatták az együttműködési megállapodás megkötését a Békéscsabai Tankerületi Központtal, mely elsősorban a tanárjelölt hallgatók gyakorlati lehetőségeinek biztosításához nyújt segítséget.

Az ülés végén Bács Zoltán kancellár felhívta a testület tagjainak figyelmét a május 26-ától életbe lépő új, európai uniós Általános Adatvédelmi Rendeletre, a GDPR-ra, melyről a Debreceni Egyetem dolgozóinak április 27-én, pénteken 10 órától Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke és Osztopáni Krisztián adatvédelmi szakértő tart tájékoztatót az Aulában. Bővebb információ és jelentkezés [3].

Sajtóiroda - TPL