Értelem és érzelem a kutatásban
- Szoros és sokrétű a kapcsolat a Debreceni Egyetem és a Richter között. Az egyik legmeghatározóbb partnerünk a nagymúltú gyógyszergyár, napjainkban is számos kutatásban, gyógyszerfejlesztésben dolgozunk közösen, és az oktatásban is együttműködünk – mondta a Richter Tudós Klub keddi megnyitóján Tőzsér József, az egyetem egészségipari innovációért és képzésfejlesztésért felelős rektorhelyettese.
A két intézmény partnersége keretében hozták létre több mint egy évtizede az ország első gyógyszeripari klaszterét, illetve három éve az egészségipari Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központot. Ezek mellett a Magyar Sport- és Életmódfejlesztő Klaszternek is alapító tagja a Richter az egyetemmel együtt. A 118 éves múltra visszatekintő cég 2012-ben az egyetemi háttérre is alapozva alakította ki biotechnológiai üzemét Debrecenben.
A hazai központtal működő multinacionális vállalat fontosnak tartja a tehetséges szakemberek itthon tartását, illetve hogy a szellemi hozzáadott érték Magyarországon hasznosuljon. Többek között ezért is indította el 2004-ben a Richter Tudós Klub-sorozatot a hazai orvosképző egyetemeken. Az előadásokon az orvosi, gyógyszerészeti tudomány aktuális témáiról a területek elismert szakemberei adnak áttekintést orvostanhallgatóknak, gyógyszerész- és vegyészmérnök szakos diákoknak.
- Vezető szerepet töltünk be Kelet-Közép-Európában kutatásfejlesztés terén, tavaly 40,6 milliárd forintot fordítottunk erre a célra, árbevételünk pedig 445 milliárd forint volt. Cégünk világszerte 12700, Magyarországon 5500 dolgozót foglalkoztat, közülük ezren kutatók. Mivel itt, Debrecenben is van egy gyáregységünk, az utánpótlásnevelésre is gondolunk – mondta cégismertetőjében Kozma Róbert, a Richter Gedeon Nyrt. belföldi értékesítési és marketingigazgatója.
Kozma Róbert egyúttal bejelentette, hogy gyárlátogatásra is várják az egyetem hallgatóit a debreceni biotechnológiai üzemben.
A központi téma ezt követően a problémamegoldás volt az Élettudományi Központban március 19-én megtartott Tudós Klub-ban. A cég szerkezetkutatási osztályának főosztályvezető-helyettese, Szántay Csaba humorral és zenei aláfestéssel illusztrálta, hogyan befolyásolják az emberi tényezők a tudomány világát, illetve hogy milyen pszichés tényezők okozzák a hibákat, a mentális csapdákat. Végül Szily Nóra pszichológus osztotta meg tapasztalatait a kétszáz résztvevővel a kiégésről (burnout), annak személyiségre, munkára, karrierre gyakorolt hatásairól.
Sajtóiroda - TH