„Kanyarban kell előzni”
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a Magyar Közgazdasági Társaság hajdú-bihari szervezetének meghívására érkezett az intézmény Gazdaságtudományi Karára, ahol a válságkezelés magyar receptjét osztotta meg a hallgatósággal.
- Magyarország azért tudta sikeresen kezelni a legutóbbi pénzügyi, gazdasági válságot, mert strukturális reformokat vezetett be a megszorító politika helyett. A magyar modell egyszerre hozott egyensúlyt és a növekedést a gazdaságpolitikában. Ezt olyan célzott intézkedésekkel érük el, mint az egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetése, a foglalkoztatás bővítése, a devizakárosultak mentőcsomagja és az alapkamat fokozatos csökkentése, majd szinten tartása – sorolta Matolcsy György.
Hozzátette: a „fehérítésnek” köszönhetően az elmúlt időszakban a felére csökkent az adóelkerülés Magyarországon, a foglalkoztatás sohasem látott mértékben emelkedett, a munkanélküliségi ráta pedig 4 százalék alatt van.
Az Európai Unió dél-európai tagállamai, az úgynevezett Club Med országok (Görögország, Olaszország, Portugália, Spanyolország) ezzel szemben megszorításokkal próbáltak kilábalni a válságból, de emiatt a gazdasági teljesítményük jelentősen visszaesett. A jegybankelnök kiemelte, hogy gazdaságpolitika következő fontos feladata, hogy elősegítse a szükséges versenyképességi fordulatot, melyben az egyetemeknek is nagy szerepe lehet.
- Közösen kell megfogalmaznunk, hogy 2030-ra milyen legyen az igazán versenyképes magyar gazdaság. Egy újabb válság esetén sok ország áll majd egyvonalban a startnál, Magyarországnak pedig az a célja, hogy erre a helyzetre megfelelően felkészüljön, hiszen majd a „kanyarban kell előzni”. A felsőoktatási intézményeknek is arra kellene törekednie, hogy kreatív spin off, starup cégek létrejöttét támogassa, csakúgy, mint a Debreceni Egyetem, amely 2013 óta rakétaként tör felfelé – fogalmazott Matolcsy György.
Sajtóiroda - TB