Hangversenyek minden korosztálynak
- A Debreceni Egyetemen a művészeti képzés a legvékonyabb szegmens, de ez a zenei ág rendkívül erős. Az oktatáson kívül láthatóan az egyetem és a város kulturális életben is rendkívüli jelentőségű - fogalmazott Tőzsér József rektorhelyettes a Zeneművészeti Kar idei programjait bemutató hétfői sajtótájékoztatón.
Az intézmény idén ősszel hat koncertsorozatot indít és újdonságként régizenei élményeket is tartogat.
- A reneszánsz és a barokk világból, korabeli hangszerekkel vagy azok kópiáival, elméleti írók megjegyzéseivel, azok feldolgozásaival, újfajta feldolgozásban játszunk régizenét – tájékoztatott az új sorozatról Lakatos Péter dékán.
A most alakuló Debreceni Régizene Együttes négy koncertet ad majd az egyetem Aulájában, az utolsó alkalom pedig barokk táncházzal zárul.
Lakatos Péter elmondta, hogy a változatos zenei programokkal újabb és újabb generációkat szeretnének elérni és megismertetni velük a komolyzene, valamint a magas kultúra világát, ezért idén is lesznek gyerekeknek és egyetemistáknak szóló műsorok.
Váradi Judit művészeti menedzser a hat különböző korosztálynak szóló hangversenysorozat közül kiemelte a 27-ik évébe lépő Universitas Debrecent. A bérletsorozat keretében a tanév során 9 koncertet tartanak.
- Erősítve a debreceni kötődéseket, visszahívtuk ebbe a sorozatba a városból elszármazott művészeket, így olyan magyar hírességeket játékát hallhatja a közönség, akik Debrecenből indultak, vagy pályájuk során meghatározó éveket töltöttek itt – fogalmazott Váradi Judit.
A koncerteken így mások mellett az intézet-alapító Gulyás György lánya, Gulyás Márta (zongora), Rózsa Richárd (cselló- és gordonka), Ludmány Dénes (brácsa), Balog József (zongora), Matuz István (fuvola), Kéry János és Hargitai Imre (zongora) játékát hallhatja a közönség.
Igazi kuriózumnak ígérkezik a november 6-ai program, melynek helyszíne a felújított Debreceni Zenede Kodály-terme lesz: a világ legelismertebb szaxofonművészei, Arno Bornkamp (Hollandia), Nobuya Sugawa (Japán) és Asya Fateyeva (Németország) mutatkoznak be Minako Koyanagi zongorakíséretével. A világhírű szaxofonisták háromnapos mesterkurzust is tartanak a karon.
A 19. évadába lépő Konzervatóriumi Esték szóló- és kamarahangversenyeket tartogat, folytatódnak az általános iskolásoknak szóló Hang-Játék-Zene élménykoncertek, továbbá újra jelentkezik az egyetemistákat célzó, a DE Egyetemi és Nemzeti Könyvtárral közösen szervezett Lélekmelengető sorozat is. Mindezek mellett pedig ebben az évadban is beindul a Vasárnapi Muzsika sorozata, amelynek helyszíne a Kölcsey Központ.
Az évadot rendhagyó módon a két legnagyobb múltú hangversenysorozat, az Universitas Debrecen és a Konzervatóriumi Esték közös rendezvénye nyitja szeptember 29-én, vasárnap este a Zeneművészeti Kar Liszt–termében. A nyitókoncerten a legifjabb debreceni tehetségek kapnak lehetőséget, a Kamara Virtuózokból jól ismert Flautica fuvola kvartett, a Pontasto gitárkvartett és TanBorEn trió, valamint a mindig nagy közönségsikert arató Sonus Ütőegyüttes.
Sajtóiroda