A cukorbetegség korszerű kezeléséről
Magyarországon mintegy 800 ezerre tehető az ismert cukorbetegek száma, ők azok, akik valamilyen vércukorcsökkentő készítményt váltanak ki. Ennél azonban jóval többen, több mint egy millióan lehetnek a betegek, de sokan nem tudnak róla. Magyarországon évente 30 ezren halnak bele a betegség szövődményeibe és naponta 10 cukorbeteg lábát amputálják.
- A megelőzés és a diagnosztika is fejlődött az utóbbi években, de van még mit tenni ezeken a területeken. Nagyon fontos lenne, hogy a háziorvosok szűrjék azokat, akik fokozottan veszélyeztetettek, elhízottak, magas a vérnyomásuk vagy a családjukban van cukorbeteg. Egy kérdőív kitöltése után, célzott vizsgálatokkal már a betegséget megelőző állapotot is ki lehetne szűrni – mondta Kempler Péter, a Magyar Diabetes Társaság elnöke.
Az időben felismert betegség eredményesen kezelhető. Számtalan új, innovatív gyógyszer jelent meg Magyarországon is az elmúlt években.
- Az új készítmények nagy előnye, hogy sokkal hatékonyabban védik a szív- és érrendszert, a vesét, és olyan korszerű inzulinkészítmények állnak már rendelkezésünkre, amelyek az életminőséget sokkal kevésbé rontják, mint a korábbiak - tájékoztatott Balogh Zoltán, a DE ÁOK Belgyógyászati Intézet egyetemi docense.
A korszerű kezelési módszerekről és a betegséggel kapcsolatos kihívásokról kapnak naprakész áttekintést a Magyar Diabetes Társaság csütörtökön kezdődött 27. kongresszusának résztvevői.
- A tanácskozást harmadik alkalommal rendezzük Debrecenben. A konferencián több mint ezren vesznek részt, a hazai és a külföldi szakemberek 44 előadást tartanak a cukorbetegség kezelésének minden formájáról. Érdekesség, hogy a szakápolók egy külön szekcióban tanácskoznak – ismertette Petró Gizella, a DE Kenézy Gyula Egyetemi Kórház belgyógyásza.
A kongresszus megnyitóján Lampé Zsolt, a Kenézy Gyula Egyetemi Kórház főigazgatója köszöntötte a résztvevőket. A szakmai tanácskozás vasárnapig tart a Kölcsey Központban.