Határtalan tudás
A Partium területén 400 ezer magyar él, számukra biztosít magyar nyelvű felsőoktatási képzéseket a Partiumi Keresztény Egyetem. Az intézményben azonban egyelőre kevés olyan szakot választhatnak a hallgatók, amely a gazdasági szférához kötődne, illetve olyan modern szakemberképzést tenne lehetővé, amely a térség regionális súlyának növelését eredményezhetné.
- A mi közösségünk kétharmada vidéki településeken él és főként agrártevékenységet folytat, úgyhogy a vidék fejlesztése nemcsak stratégiai, hanem nemzetpolitikai kérdés is. Ezért kiemelten fontos számunkra, hogy a Debreceni Egyetemmel együttműködve ezen a területen tudjuk bővíteni a képzési profilunkat – hangsúlyozta Szilágyi Ferenc, a Partiumi Keresztény Egyetem Gazdaság és Társadalomtudományi Kar dékánja.
Az intézményben évek óta működő mezőgazdasági mérnök alapszak mellett jövőre a vidékfejlesztési agrármérnök alapképzés is elindulhat, szintén a Debreceni Egyetem segítségével.
- A vidékfejlesztési agrármérnök a Gazdaságtudományi Kar egyik legnépszerűbb szakja, minden bizonnyal Nagyváradon is sikerrel működik majd, hiszen nagy igény mutatkozik az ilyen jellegű képzések iránt. Az elmúlt hónapokban elkészítettük a határon túli képzés akkreditációs anyagát, benyújtottuk a Magyar Akkreditációs Bizottsághoz. Úgy gondoljuk, hogy 2019 szeptemberében 20-25 hallgatóval tudjuk megkezdeni az oktatást – emelte ki Pető Károly, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karának dékánja.
Pénteken a szak hazai és határon túli tantárgyfelelős oktatói workshopon találkoztak, hogy megbeszéljék, melyek azok a román sajátosságok (gazdaság, jog, társadalom), melyek tantárgyi adaptációt igényelnek.
A képzés indítása az EFOP-3.10.1-17-2017-00001 számú, „Tematikus együttműködés erősítése a köznevelés és felsőoktatás terén a Kárpát-medence szomszédos országaival” című pályázat keretében valósul meg.
- A Debreceni Egyetem egyik küldetése, hogy a határon túli magyar felsőoktatási intézményekkel közös képzéseket alakítson ki, elsősorban a Kárpát-medencében. Ebben a programban összesen négy határon túli felsőoktatási intézmény vesz részt: a Partiumi Keresztény Egyetem mellett a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, valamint a Konstantin Filozófus Egyetem. Célunk, hogy ezeket az intézményeket, melyek a rendszerváltozás után jöttek létre a határ menti országokban, megerősítsük, és olyan képzéseket tegyünk elérhetővé számukra, amelyeket ők maguktól nem tudnak indítani – tájékoztatott Forisek Péter, a projekt egyik szakmai vezetője.
A Partiumi Keresztény Egyetemmel összesen négy közös képzést szeretne indítani a Debreceni Egyetem legkésőbb 2020 őszéig: a vidékfejlesztési agrármérnök és a gépészmérnök alapszakot, valamint a magyar nemzeti örökség és a térségi turisztikai menedzsment szakirányú továbbképzéseket.
Sajtóiroda-TB