Évzáró szenátusi ülés

2018. december 17. - 08:49 A Debreceni Egyetem előtt álló példátlan fejlődési lehetőségekről, az intézmény költségvetéséről, valamint dolgozói juttatásokról is tárgyalt a Szenátus a december 13-ai ülésén. A testület egyetemi címekről és egy új kitüntetés odaítéléséről is döntött.

Dékáni kinevezések átadásával kezdődött a Szenátus 2018-as utolsó ülése december 13-án. Szilvássy Zoltán rektor bejelentette, hogy Bágyi Kinga egyetemi docens a Fogorvostudományi Kar kinevezett dékánjaként folytatja munkáját, a Népegészségügyi Kar élén pedig Zsuga Judit egyetemi docens váltja Kósa Karolinát megbízott dékánként. A leköszönő kari vezető munkáját Szilvássy Zoltán rektor köszönte meg. A rektori beszámolóban az intézmény előtt álló feladatokról volt szó.

- Meredeken felfelé ívelő fejlődési pályára lépett a Debreceni Egyetem. A rendkívül gyors fejlődés Palkovics miniszter úr nemrég létrejött kormánybiztosi pozíciójának és a debreceni autóipari, járműipari programnak is köszönhetően felgyorsult Jelzésértékű, hogy a rendkívül intenzív és gyakori munkaértekezleteket pedig  felváltva az egyetem főépületében és a városházán tartjuk – mondta Szilvássy Zoltán rektori beszámolójában.


Az intézményvezető kiemelte, hogy a kormánybiztosi program infrastruktúrával, szakképzéssel, oktatással, humánerőforrással foglalkozó munkacsoportjai mellett egyre nagyobb hangsúlyt kap az egészségügy fejlesztése is. A nemzetstratégiai munkacsoport megalakításával valósággá válhat az egyetem vezetésének 2013-ban megfogalmazott törekvése is, miszerint az észak-kelet-magyarországi felsőoktatási intézmények és városok - Debrecen, Nyíregyháza, Miskolc, Szolnok,  a határon túlról pedig  Szatmárnémeti és Nagyvárad - rendeződjenek egy innovációs hálózatba és az így létrejött közös rendszerben dolgozzanak a régió fejlődéséért.


- Az egyetemnek olyan, műszaki tudományokhoz kapcsolódó szakemberképzésekre kell felkészülnie, amilyen foglalkozások ma még nincsenek. A járműipari konglomerátumnál, ami most Debrecenben alakul, kutatás-fejlesztésre, műszaki fejlesztésekre és tervezésre alkalmas mérnökgarnitúrának a képzése jelent számunkra feladatot. Ezt a Debreceni Egyetem a nemzetközi mérnöki elittel közösen képes megtenni, ehhez jelent komoly hátteret a közelmúltban az intézmény környezetében megjelent világcégek támogatása és együttműködése – fogalmazott Szilvássy Zoltán.

A kormányprogram a gazdaságtudományok és a pénzügyi tudományok terén is hatalmas lehetőségeket hordoz az egyetem számára, mivel az innováció, a vállalati együttműködés, a beszállítói kör fejlesztése, a spin off-startup ökoszisztéma mögött egy financiális háttér, egy pénzügyi ökoszisztéma is alakul, a rendszerben komoly pénzintézetek jelentek meg. Az így kialakuló összefogást, együttműködést a Szilícium-völgy innovációjával állította párhuzamba a rektor.


- Kormánybiztosi iroda működik a Debreceni Egyetemen, óriáscégek alkotják a vállalati kört, közös a kutatás-fejlesztés és mindebbe bekapcsolódik a Magyar Nemzeti Bank, amely oktatási egységet kap a Gazdaságtudományi Karon és közreműködik a finanszírozásban is. Ahol pedig a Nemzeti Bank megjelenik, ott megjelenik a többi bank is – osztotta meg várakozásait Szilvássy Zoltán.

A Szenátus döntött egyetemi tanári, egyetemi docensi és professor emeritusi kinevezések rangsorolásáról, valamint egy új díj, a University of Debrecen Science Impact Award adományozásáról. A kitüntetett Arieh Warshel, a 2013-as év kémiai Nobel-díjasa, aki szoros kapcsolatban áll a Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézettel. A rektor bejelentette, hogy a világhírű professzor oktató munkát is vállal a Debreceni Egyetemen. Az új díj mellett jóváhagyta a testület a Gazdaságtudományi Kar címzetes egyetemi tanári címének adományozását is, Szepsy István mádi borász számára.

Több szervezeti szabályzatát is módosította a Szenátus, így többek között a külföldi kiküldetésre és a Tehetséggondozó Programra vonatkozóakat. Bács Zoltán kancellár bejelentette, hogy a tavalyi, megközelítőleg 160 milliárd forintos költségvetési főösszeget követően -előzetes adatok szerint - idén 174 milliárddal zárhatja az évet az intézmény. A kancellár bejelentése szerint fontos előrelépés, hogy az egészségügyben a Kenézy Kórház működésében jelentkező finanszírozási hiány a konszolidációnak köszönhetően jelentős mértékben csökken és a Klinikai Központ is kap ösztönző kiegészítést. A kancellár a 2019-es költségvetés irányelveit, illetve a májusban elfogadott adóváltozások miatt szükséges intézkedéseket is ismertette.

- A szakszervezetekkel és a közalkalmazotti tanácsokkal közösen azt a döntést hoztuk, hogy minden egyetemi dolgozónak biztosítjuk a SZÉP-kártyát. A 9200 munkatárs egyharmadának volt már eddig is, a többiekét megrendeltük. A postán kiküldött kártyákat mindenki vegye át, aki ezt nem teszi meg január 5-éig, annak személyesen kell majd bemennie a bankba érte. Januártól havonta 3700 forintot kapnak a kollégák a kártyára, szemben az eddig, Erzsébet-kártyára kapott 3000 forinttal. Ez az emelés az egyetemnek összességében 60 millió forinttal növeli meg a költségeit – mondta a kancellár.

A Szenátus javaslatot fogadott el együttműködési megállapodás megkötéséről a Continental Powertrain Hungary Kft-vel, határoztak a Konfuciusz Intézettel kapcsolatos végrehajtási menetrendről, emellett a testület döntött az együttműködési megállapodások jóváhagyásáról a Bila Tserkva National Agrarian University-vel és a Privolzhsky Research Medical Unuiversity-vel.


A hivatalos napirendi pontokat követően Bács Zoltán kancellár fotókkal idézte fel a 2018-as év legfontosabb egyetemi eseményeit, majd a Zeneművészeti Kar dékánjának, Lakatos Péternek a zongorajátéka és Szilvássy Zoltán rektor rövid ünnepi köszöntője zárta a Szenátus idei utolsó ülését.

 

Sajtóiroda - TH