Az élelmiszerlánc-biztonság jegyében
Az élelmiszerjog általános alapelveit és követelményeit meghatározó rendelet működő nyomonkövetési- és visszahívási rendszert követel meg minden európai élelmiszer- és takarmányipari vállalkozástól, illetve azoktól, akik élelmiszert vagy takarmányt importálnak Európába. Magyarország 2015-ben hozta létre a Nemzeti Élelmiszer Nyomonkövetési Platformot, melynek munkacsoportjai hús és hal, tej és tejtermék, bor és pálinka, valamint zöldség-gyümölcs ágazatokban dolgoztak ki globális szabványokon alapuló hazai megoldásokat.
A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara az országban elsőként csatlakozott a platformhoz. A program fő koordinátora, a GS1 Magyarország Nonprofit Zrt. szakemberei szeptember 28-a és 30-a között háromnapos workshopon ismertetik a világ legelterjedtebb szabványrendszerét az intézmény élelmiszertudományi, valamint talajtani, növénytermesztési, állattenyésztési és környezetvédelmi szakterületein oktatók számára.
Az élelmiszerláncon belüli nyomonkövetés jelentőségét és gyakorlati megvalósításának korszerű megoldásait, automatizált eljárásait az oktatók beépítik a képzési tematikába. Az ismereteket pedig a későbbiekben a gazdálkodók számára is elérhetővé teszik. A tervek szerint továbbképzéseket tartanak majd, hogy az élelmiszeripari cégek nemzetközi szintre fejleszthessék nyomonkövetési rendszereiket, ezáltal növelhessék hatékonyságukat, nemzetközi versenyképességüket, illetve termékük marketingértékét.
Az élelmiszerlánc-biztonság területét a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara nem csak az oktatásban kezeli kiemelt területként, hanem infrastrukturális fejlesztéseiben is: egy GINOP-projekt keretében minősített élelmiszerlánc-infrastruktúrát épít ki Böszörményi úti campusán.
Sajtóiroda - TH