Elismerés a debreceni agrárképzésnek
- A Debreceni Egyetem, illetve jogelődje mindig fontosnak tartotta, hogy a gazdasági élettel gyakorlati kapcsolatot tartson. Nem szabad elfelejtkezünk arról, hogy a debreceni felsőoktatás az agrároktatással indul 150 évvel ezelőtt, idén ünnepeljük ezt a jeles évfordulót. Ahogy a város akkor segítette a mezőgazdaság fejlődését az oktatással, most ugyanúgy teszi ezt a járműiparral, de az agrárium a jövőben is ugyanolyan fontos lesz az egyetem számára. Ahogyan a Farmer Expó is, hiszen ez az esemény egy élő kapcsolatot jelent az oktatókkal, kutatókkal és a gazdasági szakemberekkel – fogalmazott Bács Zoltán kancellár a rendezvény pénteki megnyitóján a Debreceni Egyetem Böszörményi úti campusán, amely csaknem a kezdetek óta ad otthont a 27. alkalommal megrendezett Farmer Expónak.
Az idén 150 éves debreceni agrár-felsőoktatás elismeréseként a Farmer Expó és Debrecen város Nagydíját kapta a Debreceni Egyetem.
Az intézmény nemcsak helyszínt ad a négynapos rendezvénynek, hanem a szakmai programban is szerepet vállal. A Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint a Gazdaságtudományi Kar oktatói a zöldség- és gyümölcságazati, valamint a szarvasmarha-tenyésztési konferencián tartanak előadásokat, a legkorszerűbb tudományos módszerekkel segítve a gazdálkodók munkáját.
Az egyetem kutatási eredményeire támaszkodva tartott fórumot az expón Nagy István agrárminiszter is. A politikus az intézmény három kutatója által készített tanulmány adatait idézte, amely Debrecen 110 éves, napi megfigyeléseket tartalmazó időjárási adatsorát vizsgálta.
- Habár hazánk természeti adottságai mezőgazdaság szempontból kedvezőek, hiszen 5,7 millió hektár művelhető területtel rendelkezünk, de ahogy ez a kutatás is bebizonyította, 2-3 évünk van arra, hogy felkészüljünk, alkalmazkodjunk a klímaváltozásra. Hiszen a szélsőséges időjárás miatt a hőmérséklet évről évre növekszik, ahogyan az árvizek és a mezőgazdasági termelés legnagyobb veszélyforrása, az aszályok gyakorisága is. Többek között ezért indulhat el a kormány támogatásával a Derecskei Főcsatorna projekt – jelentette be Nagy István.
A szakmai konferenciákon, valamint a tenyészállat- és fajtabemutatók, illetve -bírálatok mellett idén 300 kiállító mutatkozik be 17 ezer négyzetméteren a Farmer Expón augusztus 17-20. között. Köztük az egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság (DE AKIT) három kutatóintézete. A közös standon a pallagi kísérleti telepen termesztett gyümölcsökkel, valamint a Karcagi és a Nyíregyházi Kutatóintézetekben nemesített vetőmagokkal várják az érdeklődőket.
Külön egységként mutatkozik be a Balásházy János Gyakorló Középiskola és Kollégium is. Az intézmény tanulói és tanárai ízelítőt kínálnak a gyakorlókertjükben megtermelt növényekből, illetve népszerűsítik az iskola képzéseit.
Sajtóiroda - TB