Meghallgatás - rockzenészekkel
Póka Egon, Szakadáti Mátyás, ifj. Tornóczky Ferenc, Csiszár Péter, Maróthy Zoltán, Baricz Gergely és Kardos Norbert – a Kőbányai Zenei Stúdió zenetanárai, valamint a Zeneművészeti Kar oktatói az új képzés helyszínén, az egyetem Könnyűzenei Képzési Központjában felvételiztették a jelentkezőket. A Füredi út 44 szám alatti épületet célzottan a képzés igényeinek megfelelően újították fel az elmúlt hónapokban.
A szabadon választható tantárgyként felvehető könnyűzenei kurzust dob, basszusgitár, gitár, billentyűs hangszerek és ének kategóriában hirdették meg zenei tapasztalattal rendelkező egyetemistáknak és külső jelentkezőknek. A fiataloknak a felvételi meghallgatáson egyénileg és az ismert zenészekkel együtt zenélve is meg kellett mutatniuk képzettségüket.
- Csaknem negyvenen adtak be jelentkezést karunk új kurzusára, egyetemi hallgatók és külső érdeklődők fele-fele arányban. A diákok közül többen játszanak zenekarokban és azon mi magunk is meglepődtünk, hogy a hallgatók között sok a külföldi, vannak indiai, kínai és nigériai lányok is például – mondta a meghallgatás szünetében Lakatos Péter dékán.
Akik felvételt nyernek, a féléves kurzus keretében ismereteket szerezhetnek majd a könnyűzenei stílusokban alkalmazott hangszerek használatáról, az énektechnikáról, a zenekari munka sajátosságairól, az élő koncertek technikai és zenei követelményeiről, továbbá megtanulhatják, hogyan kell hangfelvételt készíteni. A Zeneművészeti Kar és a Kőbányai Zenei Stúdió a képzést a későbbiekben szeretné akkreditált szakká fejleszteni, sőt az egyetem zenei menedzser, illetve hangmérnök képzések indításán is gondolkodik.
- A jazznek és a népzenének, amik szintén a könnyűzene ágai, már van katedrája Budapesten, a pop- és a rockzenének viszont nincs sehol az országban. Ezt a hiányt pótolja az egyetemmel közös képzésünk, amivel beteljesedni látszik az én több évtizedes törekvésem: megpróbálom a műfajt, amit magam is művelek, olyan szintre emelni, hogy egyenragú legyen a többi művészet ággal – emelte ki a Kőbányai Zenei Stúdió ügyvezető igazgatója, Póka Egon, akit többek között a Hobo Blues Band-ből, a P. Mobil-ból és a Póka Egon Experience-ből is ismerhetnek a zenekedvelők.
A szakalapítás előkészítésével és a szakmai program felügyeletével megbízott Duffek Mihály professzor már a felvételi meghallgatás alatt bizakodóan nyilatkozott a jelentkezőkről.
- Minden kategóriában: az énekesek, a gitárosok, a dobosok, a billentyűsök és a basszusgitárosok között is találtunk tehetségeket. A mai felvételivel tulajdonképpen a „gyökér-növesztés” pillanatában vagyunk, a szemeszter alatt derül majd ki, hogy az egyéni hangszeres képzés mellett hogy alakul a közös, zenekari játék. Azzal tisztában kell lenni, hogy egy rockzenekar tagjainál legalább olyan tudásra és figyelem-megosztásra van szükség, mint a komolyzenészek esetében – emelte ki Duffek Mihály, a kar egyetemi tanára.
A felvételizők egy héten belül megkapják a tájékoztatást eredményükről, februárban pedig beindul Magyarország első felsőfokú könnyűzenei kurzusa a Debreceni Egyetemen.
Sajtóiroda - TH